راه‌اندازی آزمایشی سرویس eSIM در ایرانسل

راه‌اندازی آزمایشی سرویس eSIM در ایرانسل

دکتر بیژن عباسی‌آرند، مدیرعامل ایرانسل خبر از راه‌اندازی سرویس eSIM را به صورت آزمایشی در شبکه این اپراتور اعلام کرد و توضیح مختصری در رابطه با این سرویس داد. اولین آزمایش سرویس eSIM توسط ایرانسل در سال 1396 انجام شده‌است.

به گفته عباسی آرند سرویس eSIM یا embedded Subscriber Identity Module همان‌گونه که از نامش برمی‌آید، سیمکارتی است که در دل دستگاه هوشمند قرار می‌گیرد و برخلاف سیمکارت‌های نسل قبل (مینی‌سیم، میکروسیم و نانوسیم) امکان تعویض آن وجود ندارد، بلکه به صورت تراشه‌ای الکترونیکی و در ابعاد کوچکتر، توسط کارخانه سازنده بر روی مادربورد نصب می‌شود و فعال‌سازی سیمکارت توسط اپراتور، به صورت نرم‌افزاری و از راه دور انجام می‌شود.

کاربرد سرویس eSIM در صنعت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات

  • باعث بالا رفتن ضریب امنیت و افزایش امکان ساخت ابزارهای ضد آب و ضد غبار می‌شود
  • گسترش خدمات دستگاه به دستگاه (M2M) و اینترنت اشیا (IoT)
  • پیشران توسعه صنعت اینترنت اشیا

مزایای سرویس eSIM در صنعت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات

  •  تسهیل در اتصال و فعال‌سازی، امکان استفاده از ارتباطات بی‌سیم در انواع بیشتری از دستگاه‌های هوشمند از جمله گجت‌‎های پوشیدنی
  •  تحول در استفاده از سرویس رومینگ
  • صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به توزیع و فروش سیمکارت

به گفته‌ی مدیر عامل ایرانسل، فناوری eSIM برای تولیدکنندگان ساعت‌های هوشمند و گجت‌های سلامت هوشمند که به صورت دائم با شبکه‌های مخابراتی در ارتباط هستند نیز، کارایی بالایی دارد. هم‌اکنون در دنیا، استفاده از eSIM در برخی ساعت‌های هوشمند، تبلت‌ها و دستگاه‌های سلامت‌هوشمند آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود که در آینده نه چندان دور، کاربرد آن به تمامی دستگاه‌ها از جمله گوشی‌های هوشمند نیز گسترش یابد.